Na początek zadajmy sobie pytanie czym tak naprawdę jest kofeina ?

Kofeina jest naturalnym stymulantem najczęściej występującym w kawie, herbacie oraz co ciekawe, w kakao. Działa poprzez pobudzenie mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, pomagając zachować czujność i zapobiegając zmęczeniu. Ma także wpływ na wzrost koncentracji, refleksu oraz poprawę nastroju.

Jak działa ten cudowny suplement jakim jest kofeina? 

Kofeina największy wpływ ma na mózg. Działa poprzez blokowanie działania adenozyny, która jest neuroprzekaźnikiem, który rozluźnia mózg i sprawia, że ​​czujesz się zmęczony. Zwykle poziomy adenozyny narastają w ciągu dnia, przez co stajesz się coraz bardziej zmęczony i sprawia to również, że masz ochotę położyć się spać. Blokuje także działanie adenozyny, prowadząc do zmniejszenia zmęczenia. Jednakże może ona również zwiększyć poziom adrenaliny we krwi oraz aktywność neurotransmiterów w dopaminy i norepinefryny. Ta kombinacja dodatkowo stymuluje mózg i podnosi stan pobudzenia, czujność oraz koncentracje.

Gdzie możemy znaleźć kofeinę?

Otóż kofeina znajduje się naturalnie w nasionach, orzechach oraz liściach niektórych roślin. Te naturalne źródła są następnie zbierane i przetwarzane w celu produkcji kofeinowej żywności i napojów.

Czy kofeina może poprawić nastrój oraz funkcjonowanie mózgu?

Uważa się, że spożywanie kofeiny korzystnie wpływa na nasz nastrój oraz prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Badania wykazują, że po spożyciu 37,5-450 mg kofeiny poprawia się nasza czujność oraz refleks.

Jakie korzyści może nam przynieść spożywanie kofeiny? 

Badania wykazują, że spożywanie niewielkich ilości kofeiny około godziny przed ćwiczeniem może poprawić wyniki ćwiczeń. Dodatkowo Ze względu na zdolność do stymulowania ośrodkowego układu nerwowego kofeina może zwiększyć metabolizm nawet o 11%, a spalanie tłuszczu nawet o 13%. Praktycznie mówiąc, spożywanie 300 mg kofeiny dziennie pozwala spalić dodatkowe 79 kalorii dziennie.Oraz krótkie podsumowanie na temat tego magicznego suplementu : Kofeina jest uznawana za bezpieczną jeśli jest spożywana z umiarem oraz idzie w parze ze zdrowym stylem życia. Picie kawy codziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby.